Zdrowe śniadanie to podstawa udanego dnia!

Ile razy słyszeliście, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia? Jak często w rodzinnym domu wybuchały kłótnie o to, że nie chcieliście przed wyjściem do szkoły nic jeść? Czy często gniewacie się na swoje dzieci, które rano co najwyżej wypijają kubek herbaty i wychodzą na cały dzień?

Nie mogę rano jeść

Tak mówi wiele osób, które wychodzą z domu do codziennych obowiązków bez śniadania. Przyczyn tego jest na pewno wiele. Jedni bardzo najadają się w przeddzień wieczorem. Inni po coś na ząb idą do kuchni w nocy. Spora grupa osób nie może rano nic przełknąć, bo męczy ich stres, czasem nieuświadamiane, a czasem bardzo skonkretyzowane zdenerwowanie przyszłymi wydarzeniami zawodowymi czy szkolnymi. Przewlekły stres, czasem przyzwyczajenie powodują, że brak śniadania przed wyjściem z domu staje się normą, złym nawykiem. Po kilku godzinach, gdy głód daje o sobie mocno znać z reguły zjada się szybko coś słodkiego. Batonik to przede wszystkim cukier, który wprawdzie natychmiast zaspokaja głód, ale też jest przyczyną gwałtownego wyrzutu insuliny do krwi. Po krótkim czasie znów głód daje o sobie znać i historia ze słodyczami się powtarza. Tym sposobem, aż do obiadu  albo co gorsze – do kolacji, nie dostarczamy organizmowi niezbędnych składników odżywczych. To powoduje, że brak nam siły, energii, za to jesteśmy rozdrażnieni, a czasem senni.śniadanie

Zjedz śniadanie

Jedną z podstawowych zasad zdrowego trybu życia jest zachowanie równowagi pomiędzy dniem i nocą. Podczas snu spowalniają pracę wszystkie narządy wewnętrzne, oprócz mózgu. Ten pracuje intensywnie nieprzerwanie. Potrzebuje składników odżywczych i tlenu. Lekka kolacja wystarczy, by  dostarczyć mózgowi niezbędne składniki i pozwoli odpocząć wolniej działającym pozostałym organom. Rano organizm podejmuje pracę w normalnym tempie, więc potrzeba mu „materiału do obróbki”. Dobrze zestawione i zbilansowane śniadanie powinno dostarczyć węglowodany, białko, witaminy, sole mineralne i błonnik. Świetnym rozwiązaniem będzie sok warzywno-owocowy i kanapka z masłem, wędliną, nabiałem, jajkiem. Węglowodany złożone wolno uwalniają do krwi cukier, a błonnik dodatkowo spowalnia jego wchłanianie i dlatego porządne, pełnowartościowe śniadanie daje uczucie sytości na kilka godzin. Organizm nie traci energii na utrzymanie czynności organizmu, a pożytkuje ją na wzmocnienie koncentracji, siły mięśni i chęci do pracy. Zbilansowane, zjadane o stałych porach posiłki są jednym z ważniejszych czynników regularnego trybu życia, a ten jest niezbędny, byśmy byli zdrowi, mieli energię i radzili sobie ze wszędobylskim stresem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *