Wypadanie włosów – przyczyny i leczenie

Bujne włosy to oznaka piękna, zdrowia i witalności, dlatego ich nadmierne wypadanie jest zawsze powodem do niepokoju. Jeżeli objętość Twoich włosów stopniowo się zmniejsza, przeczytaj, jakie mogą być tego przyczyny. Zobacz też, jak skutecznie leczyć nadmierne wypadanie włosów.

Przyczyny łysienia

Na pierwsze oznaki łysienia skarżą się ludzie w każdym wieku – również osoby, które nie ukończyły jeszcze dwudziestego roku życia. Wypadanie włosów jest bowiem problemem uniwersalnym, który może dotknąć każdego. Przyczyną łysienia jest najczęściej silny stres lub traumatyczne przeżycia tj. śmierć bliskiej osoby, rozwód lub ciężka choroba. Na nadmierne wypadanie włosów skarżą się także osoby, które kilka miesięcy wcześniej odnotowały drastyczny spadek wagi lub cierpią na zaburzenia odżywiania tj. anoreksja czy bulimia. Nie tylko rygorystyczna dieta, ale również źle zbilansowane posiłki mogą przyczynić się do zmniejszenia objętości fryzury. Jeśli w Twoim jadłospisie brakuje produktów bogatych w żelazo i białko, to już po kilku tygodniach zauważysz niekorzystne zmiany w wyglądzie włosów. Przyczyną łysienia mogą być także choroby tarczycy oraz niekorzystne działanie niektórych grup leków. Wypadanie włosów to również częsty problem kobiet z zaburzoną gospodarką hormonalną oraz pań, które niedawno rodziły lub właśnie wchodzą w okres menopauzy. Powodem utraty włosów bywają nawet zwykła grypa, zakażenie lub gorączka. Warto dodać, że łysienie nie zawsze jest nabyte – wiele osób dziedziczy je po swoich rodzicach. Jak widzisz, przyczyn wypadania włosów jest bardzo wiele, na szczęście istnieje również kilka skutecznych sposobów leczenia tej przypadłości.

Jak odzyskać bujną fryzurę?

Na to pytanie powinien odpowiedzieć lekarz po zdiagnozowaniu przyczyn łysienia. Jeżeli powodem utraty włosów jest odchudzanie lub mało zróżnicowana dieta, to sposobem na zwiększenie porostu włosów może być urozmaicenie jadłospisu lub przyjmowanie suplementów diety. Pierwsze efekty powinny być widoczne już po kilku tygodniach. Skuteczną metodą mogącą powstrzymać wypadanie włosów jest także stosowanie laserowej szczotki, której światło przyspiesza wzrost włosów i wzmacnia ich włókna. Na problemy z łysieniem zalecane są również masaże skóry głowy połączone z wcieraniem preparatów odżywczych.
Łysienie jest często objawem chorób, efektem ubocznym niezdrowego odżywiania, bądź nadmiernego odchudzania. Niezależnie od przyczyn, możesz je skutecznie leczyć i w rezultacie powstrzymać proces wypadania włosów. Jeżeli więc zależy Ci na odzyskaniu bujnej fryzury odwiedź lekarza i rozpocznij kurację, aby jak najszybciej cieszyć się jej efektami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *