Wycieczka w górach. Co należy wiedzieć?

Wycieczka w góry to bardzo przyjemny i zdrowy sposób na spędzenie czasu. Urzekające widoki i czyste, świeże powietrze wspaniale wpływają na samopoczucie. Jednak góry bywają nie tylko piękne, ale także niebezpieczne. Warto wiedzieć jak się przygotować, aby wycieczka była udana i pozostawiła wyłącznie pozytywne wspomnienia.

Jak zaplanować trasę?

Podstawą udanej wycieczki w góry jest dobrze zaplanowana trasa. Zupełnie inaczej trzeba przygotować się na rekreacyjny spacer po górskich dolinach, a inaczej na wyprawę na szczyt góry. Zawsze trzeba pamiętać, że po górach można bezpiecznie poruszać się wyłącznie od świtu do zmierzchu. Należy to uwzględnić w swoich planach, ponieważ przy wspinaczce na górski szczyt sam powrót może zająć nawet kilka godzin.

Trasę zawsze trzeba dopasować do możliwości uczestników wycieczki. Wybierając się na wyprawę z dziećmi, należy pamiętać, że mają one mniej siły niż osoby dorosłe. Najpierw warto sprawdzić się na krótkiej trasie, a dopiero później planować dłuższe wycieczki.

Na wyprawę w góry zawsze trzeba spakować w plecak podróżny, mapę szlaków, na której zaznaczone są szacunkowe czasy przejścia poszczególnych odcinków. Nie zawsze są one podane poprawnie, dlatego nie zaszkodzi zrobić test na którymś z krótkich odcinków. Wyruszając w góry, zawsze należy zostawić w miejscu noclegu lub u najbliższych informację o tym, gdzie planowana jest wycieczka i jaka jest godzina powrotu, a w komórce zapisać numer do TOPR (Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego).

Jakie rzeczy wziąć ze sobą w góry?

Najważniejszym elementem górskiego wyposażenia są odpowiednie buty. Po górach nie wolno chodzić w klapkach, szpilkach czy sandałach, co szczególnie często zdarza się latem i jest przyczyną skręceń kostek. Na górską wycieczkę nadają się wyłącznie wysokie buty, zapewniające kostce ochronę przed wyginaniem. Powinny mieć twardą podeszwę i cechować się wodoodpornością, choć nie jest to aż tak ważne. Buty należy wcześniej rozchodzić, aby uniknąć obtarć i odcisków, które mogą znacząco utrudnić powrót ze szlaku.

W góry najlepiej ubrać się na cebulkę, co pozwoli uniknąć przemarznięcia lub przegrzania. Przyda się pojemny plecak podróżny, w który należy spakować ciepły polar, kurtkę przeciwdeszczową, drugą parę skarpet, a także rękawiczki i czapkę, ponieważ pogoda w górach bardzo często może gwałtownie się zmienić.

W plecaku podróżnym powinna także znaleźć się butelka wody – po jednej na każdego uczestnika wycieczki. Przy wspinaczce na szczyt można wziąć ze sobą termos z ciepłą herbatą lub kawą, ponieważ na górze powietrze jest chłodniejsze, a wiatr silniejszy. Nie można też zapomnieć o suchym prowiancie. Najlepiej wziąć ze sobą to, co szybko dodaje energii, czyli kanapki, batony lub czekoladę.

Niemniej ważny od wody, suchego prowiantu czy odpowiedniego stroju jest zdrowy rozsądek. Należy pamiętać o tym, że pogoda w górach zmienia się bardzo dynamicznie, a szczególnie niebezpieczne są burze. Czasem lepiej zawrócić ze szlaku i zapewnić bezpieczny powrót wszystkim członkom wycieczki, niż pomimo niesprzyjających warunków próbować dotrzeć do wyznaczonego celu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *