Uzdrawiająca moc czerwonego buraka

Czy wiesz, ze szklaneczka cudownego, życiodajnego, karminowego napoju powinna być twoim codziennym obowiązkiem? I nie chodzi tu o wino, ale o… sok z buraka. Właśnie tak! Nasze zwykłe, rodzime buraczki, które świetnie znasz jako zasmażany dodatek do pieczonych mięs, są tak naprawdę super warzywem do zadań specjalnych!

Co ma burak w środku

Wygląd i smak buraka zna każdy, ale co tak naprawdę zjadamy, racząc się podczas niedzielnego obiadu buraczkami naszej babci? Otóż burak zawiera witaminy: A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B12 i C. spore ilości żelaza i potasu, ale też magnez, fosfor, wapń, cynk, bor, sód, a nawet bardzo rzadkie rubid i cez.  Bardzo ważne są też antocyjany (te same co w winie – to także barwniki odpowiadające z karminowy kolor), białka, całkiem sporo cukrów (choć buraki są niskokaloryczne – tylko 38 kcal w 100 g), karoten, betaninę i naprawdę sporo kwasu foliowego. Nieźle, prawda?

Po co jeść buraki?

Przede wszystkim dlatego, że są smaczne i można je przyrządzić na mnóstwo sposobów – smażone, gotowane, w occie, z chrzanem, w formie pożywnej zupy, soku, a nawet carpaccio. Jeśli nie masz kłopotów zdrowotnych, burak znacząco doda ci sił, ale przede wszystkim wspomoże twój układ krwionośny, lepiej dotlenione komórki dodadzą  ci wigoru. Nieco boru korzystnie wpłynie na twoje libido (w basenie morza śródziemnego burak od setek lat uznawany jest za afrodyzjak). Zapobiegnie też nadciśnieniu czy podwyższaniu się cholesterolu, a nawet nadkwasocie i w następstwie wrzodom żołądka, gdyż ma silnie działanie zasadowe.

fresh beet juice with mint leaf in a glass

Buraki do zadań specjalnych

Te wspaniałe warzywa są szczególnie polecane dwóm grupom osób – ciężarnym i świeżo upieczonym mamom oraz chorym na nowotwory.

Ciąże często powodują u przyszłych mam anemię, a także znane jest zapotrzebowanie matki i rosnącego maluszka na kwas foliowy. Tu do działania wkracza super warzywo, zapatrując kobietę w materiały potrzebne do budowy czerwonych ciałek krwi oraz w tę potrzebną witaminę. Warto nie zapomnieć o choć małej szklance świeżego soku z buraka również w połogu. Pozwoli uzupełnić krew i witalność nawet po trudnym porodzie, a i malcowi z mlekiem mamy skapnie się nieco z jego dobroczynnego działania.

Z burakiem powinny zaprzyjaźnić się też osoby zmagające się z chorobą nowotworową czy późniejsi jej rekonwalescenci. Warzywa te zawierają bowiem betaninę, która jest antyutleniaczem i chroni osłabiony organizm przed działaniem wolnych rodników, które uszkadzają DNA komórek. Ponadto po chemioterapii sok z buraka pomaga w niedokrwistości i pozwala na lepsze dotlenienie organizmu.

Ta niepozorna, choć piękna bulwa weszła na stałe do jadłospisu Europejczyków wieki temu i trudno się temu dziwić, bo jest smaczny i naprawdę bardzo zdrowy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *