Tanie opaski fitness jako sposób na motywację

 

Rynek zalewa nas tanimi produktami nieokreślonych marek. Z drugiej strony znani producenci każą płacić nam krocie za swoje smartbandy. Czy warto zainteresować się tymi mniej znanymi, ale równie dobrymi opaskami?

 

Opaska fitness, a co to jest?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to opaska rejestrująca aktywność sportową, pomagająca w wielu ćwiczeniach, poprzez ich monitorowanie. Część z nich jest pozbawiona wyświetlacza, ale na rynku przeważnie można spotkać opaski w niego wyposażone.

Gadżet ten rejestruje aktywność podczas biegu licząc przebyty dystans i obliczając spalone kalorie na podstawie wbudowanego akcelerometru i żyroskopu, niekiedy również GPS. Droższe modele mierzą nawet puls oraz pozwalają na komunikację z telefonem, aby np. przełączać muzykę podczas biegu, co upodabnia je do smartwatchy. W przeciwieństwie jednak do nich, opaska fitness jest często dużo bardziej estetyczna, i pasuje niemal do każdego stroju. Jej ergonomiczny kształć niemal wcale nie rzuca się w oczy, a producent nierzadko dba o szeroką gamę kolorów do wyboru. Wiele modeli ma możliwość wymienienia sylikonowej opaski, co daje dużą swobodę w personalizacji.

Na co zwracać uwagę kupując smartwatch

Ważnym elementem przy kupnie opaski sportowej jest jej sposób synchronizacji z aplikacją, która zbiera przetwarza dane. Przeważnie jest to aplikacja dedykowana pod konkretny model lub firmę.

Rzecz, na którą niewielu skupia uwagę to kwestia kompatybilności z najpopularniejszymi portalami sportowymi. Przed zakupem upewnij się, czy opaska może zsynchronizować dane z twoim ulubionym serwisem, czy może przetwarza dane tylko we własnej aplikacji.

W tego typu miejscach można podejrzeć wszystkie swoje statystyki w formie wykresów, zobaczyć woje rekordy trasy a także dzielić się wynikami ze znajomymi.

Znani producenci są kompatybilni z zewnętrznymi serwisami, jednak może zdarzyć się, że opaska będzie ograniczona tylko do jednego portalu.

Woman checking her health tracking wearable device

Bardzo wygodne jest, aby opaska umożliwiła przesłanie danych na telefon poprzez bluetooth, pozwoli to na automatyczne synchronizowanie danych oszczędzając tym samym czas. Jeżeli opaska tego uniemożliwia, trzeba będzie podłączyć ją za każdym razem do komputera przy pomocy specjalnej przejściówki, która w razie uszkodzenia trzeba będzie specjalnie dokupić. Nawet najtańsze opaski mogą posiadać łączność bluetooth, jednak nie jest to regułą.

Drugą kwestią są jej możliwości. Czy zlicza kroki podczas dziennej aktywności, czy tylko po włączeniu specjalnej opcji? Niektóre opaski same rozpoznają rodzaj ruchu, od normalnego chodu, poprzez marsz, a kończąc na biegu. Jest to bardzo wygodne, gdyż nie trzeba za każdym razem pamiętać o ustawieniu opaski w konkretny tryb sportowy. Niektóre modele mają wbudowany GPS, który pozwoli ci na wyświetlenie przebytej trasy podczas biegu lub chodu a nawet jazdy rowerem. Dzięki modułowi GPS opaska będzie mogła też dokładniej zliczyć przybity dystans.

 

Opaska z wyświetlaczem czy bez

Wyświetlacz w opasce to kwestia drugorzędna, chociaż nie mniej ważna. Mając wyświetlacz można podejrzeć aktualne tempo biegu, przebyty dystans czy najzwyczajniej w świecie sprawdzić godzinę. Opaski jego pozbawione wymagają zsynchronizowania danych, aby móc zobaczyć, czy czas na danym odcinku został poprawiony. Mając do wyboru opaskę z wyświetlaczem i bez, lepiej wziąć tę w niego wyposażoną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *