Sposoby medytacji. Jak zdeklasować umysł?

We współczesnym świecie bombardowani jesteśmy informacjami z każdej strony. Nasz umysł musi stale analizować wszystkie napływające do niego bodźce. Rezultatem jest rozdrażnienie, brak koncentracji, pamięci. Niewiele osób pamięta o tym, że mózg powinien mieć chwilę na odpoczynek. Sen to za mało. Obecnie i tak nie wiele osób śpi wystarczająco długo. Dzięki medytacji, można się uspokoić i zrelaksować. Dostrzec elementy tego świata, które otaczają nas codziennie, ale nie mamy czasu ich dostrzec. Jak szybko można nauczyć się medytować?

 

Czy medytacja to element religii?

Sposoby na wyciszenie umysłu, które zostaną zaproponowane poniżej nie są powiązane z żadną religia. Nie trzeba wgłębiać się w tajniki mistyczne wiedzy, ani siadać w określonej pozycji. Zacznijmy więc.

Sposób pierwszy – pełne skupienie

Celem pierwszego sposobu medytacji jest nie tylko wyciszenie, ale tez zdanie sobie sprawy z piękna otaczającego na świata. Warto zacząć od 5 minut medytacji, by wraz ze zdobyciem doświadczenia wydłużać ten czas. Warto medytować przynajmniej 10 minut dziennie. Jaki będzie rezultat? Wyciszenie, większa kontrola nad panowaniem nad emocjami, prawa samopoczucia.

Usiądź wygodnie w spokojnym miejscu, gdzie nikt nie będzie ci przeszkadzać. Może to być kanapa w domu, ławka w parku, koc na polanie. Wszędzie tam, gdzie będziesz czuć się swobodnie.

Zamknij oczy i skup się na swoim oddechu. Oddychaj swobodnie. Świadomość swojego oddychania to pierwszy krok medytacji. Kolejnym jest świadomość swojego ciała. Schodź swobodnie od czubku głowy po same palce u stóp. Bądź świadom każdej części swojego ciała.

Wsłuchaj się w otaczające cię dźwięki. Przelatująca pszczołę obok ciebie, szmer wiatru, ptaki w oddali. Dostrzeżesz dźwięki, których na co dzień nie słyszysz.

Zrelaksuj się. Pozbądź się wszystkich myśli. Ważne jest tylko twoje ciało i otaczający cię świat.

Nic nie stanie się, jeżeli nagle spostrzeżesz się, że mylisz całkiem o czymś innym. Ważne jest to, że to zauważysz, i wrócisz do prawidłowej medytacji. To zdarza się każdemu, zwłaszcza poczatkującej osobie.

medytacja na polanie
Medytacja nie wymaga przybrania określonej pozycji. Wystarczy położyć się na trawie i wsłuchać w otaczającą przyrodę.

Sposób drugi. Wyczyść swój umysł

Jednym ze sposobów na wyciszenie umysłu jest technika ASMR. AMSR może przybrać postać wizualną, dotyku lub słuchową. My omówimy tą ostatnią.

ASMR słuchowe jest niezwykle pomocne przy leczeniu bezsenności. 97% korzystających z tej techniki medytuje przed snem, gdyż ma ona bardzo wysoka skuteczność. Na czym ona polega?

ASMR to wsłuchiwanie się w dźwięk, który został nagrany przy pomocy bardzo czułego mikrofonu, który nagrywa bardzo wyraźne tylko określone, delikatne dźwięki, na co dzień nie słyszalne dla ucha, jak np. dźwięk nożyczek fryzjerskich czy zgniatanie butelki, co ma działanie relaksujące.

Do słuchania nagrań ASMR wystarczą zwykłe słuchawki, chociaż zalecane są nauszne w systemie zamkniętym, aby każdy dziwęk był bogatszy w szczegóły..

ASMR słuchowe można łączyć w wizualną. Na Youtube można znaleźć bardzo dużo filmów ASMR, które pozwolą się wyciszyć i oczyścić umysł.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *