W jaki sposób powstają cegły?

 

Do budowania domów w obecnych czasach używa się wielu materiałów oraz opartych na nich technologii. Ściany zewnętrzne wykonuje się zazwyczaj z opracowywanych dzięki najnowszej technice bloczków betonowych lub pustaków ceramicznych. Powstają wielkie budowle z żelbetu lub oparte na szkieletach z tytanu. Najwyższe konstrukcje sięgają kilkuset metrów, a co rusz słyszy się o nowych, jeszcze wynioślejszych projektach.

W dobie takiego postępu techniki i opracowywania coraz to skuteczniejszych technologii i wytrzymalszych materiałów warto wspomnieć co nieco o początkach sztuki budowlanej. W nie tak znowu odległych, a jednocześni niemalże pradawnych czasach, budowle powstawały z trzech głównych materiałów. Były to drewno, kamień oraz cegła. O ile w przypadku tych dwóch pierwszych nie ma co się zbytnio rozwodzić nad historią i technologią ich pozyskania, o tyle w przypadku cegły można się już o to pokusić. Jakby nie było, jest to materiał, który zrewolucjonizował sztukę budowlaną.

 

Kiedy to się zaczęło? Historia ceramiki budowlanej.

Cegła towarzyszy ludziom niemalże od początku wytwarzania się cywilizacji. Była już znana wśród ludów zamieszkujących obszary starożytnej Metopotamii, Egi

cegła

ptu i Babilonu. W tamtych czasach nie były one jeszcze wypalane, lecz jedynie suszone na słońcu. Wypalanie cegieł datuje się na połowę trzeciego wieku przed naszą erą. Wtedy to, proces ten został opracowany w Mezopotamii. Od tego czasu, w większym lub mniejszym stopniu, cegły były obecne w kulturach wszystkich największych cywilizacji. Przełom w przemysłowym wytwarzaniu cegieł miał miejsce w Niemczech w 1858 roku, kiedy to opatentowano pierwszy piec kręgowy do wypału ceramiki budowlanej. Obecnie cegła jest chętnie stosowana jako materiał konstrukcyjny i dekoracyjny. Używa jej się do budowy domów, elewacji, grillów, schodów kominów i wielu innych.

Czym właściwie jest cegła i jak powstaje?

Cegła jest sztucznym materiałem budowlanym, powstałym z połączenia gliny oraz piasku i innych surowców mineralnych. Wypala się ją w piecach w temperaturze 1000 stopni Celsjusza. Zazwyczaj ma kształt prostopadłościanu, ale możliwe jest uzyskanie niemal każdej formy. W zależności od rodzaju użytych surowców może osiągnąć wytrzymałość na ściskanie nawet 70Mpa. Obecnie istnieje wiele rodzajów cegieł, które różnią się między sobą ze względu na swój wygląd oraz właściwości fizyczne. Możemy wyróżnić między innymi takie materiały jak:

  • cegła dziurawka,
  • cegła klinkierowa,
  • cegła pełna,
  • cegła kratówka,
  • cegła szamotowa.

Wszystkie je łączy fakt, iż są wytrzymałe na działanie warunków atmosferycznych, a także dobrze sprawują się zarówno w wysokiej, jak i niskiej temperaturze.

 

Cegły od czasów starożytności, aż po dziś dzień są często stosowanym materiałem budowlanym. Wraz z upływem czasu zmieniła się technologia ich wytwarzania oraz powstało wiele rodzajów o różnych parametrach i właściwościach. Nie zmienna jest jednak popularność cegieł jako podstawowego materiału budowlanego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *