Rodzaje popularnych słuchawek muzycznych

 

Muzyka towarzyszy nam na co dzień. Jedni cenią ją za jakość i nie wyobrażają sobie jej słuchać na innym niż najwyższej jakości sprzęcie w domu. Jeszcze inni nie pozwolą sobie wyjść bez jej towarzystwa na miasto. W dzisiejszych czasach, gdy nie trzeba już martwić się o pamięć urządzania, oraz o legalność muzyki dzięki takim programom muzycznych jak Spotify czy Tindial, niemal każdy utwór jest na wyciągnięcie ręki. Przyjrzyjmy się więc istniejącym typom słuchawek.

 

Słuchawki douszne

Pomimo, że można je spotkać jeszcze w sklepach, a producenci dodają je do niektórych tanich modelów telefonów, powoli odchodzą w zapomnienie. Nalezą do jednych z najbezpieczniejszych słuchawek, które nie uszkadzają słuchu, ze względu na ich dość cichą głośność. Niestety, są też najmniej wygodne, często zbyt duże. Ich znakiem rozpoznawczym jest fakt, że co chwilę wypadają z uszu.

Słuchawki dokanałowe

Czyli tzw. „pchełki”. Jedne z najchętniej kupowanych słuchawek wśród osób nie przykładających wagi do jakości muzyki. Ich konstrukcja pozwala na głębokie wejście do ucha, przez co są głośniejsze i nie wypadają z uszu. Idealnie nadają się w każdym miejscu, gdyż są małe i wygodne. Z tego powodu często spotykane wśród biegaczy. Tego typu słuchawki zaczynają się od kilku, do nawet kilkuset złotych.  Jednak osoby korzystające ze słuchawek dokanałowych są bardziej narażeni na pogorszenie słuchu niż użytkownicy innych słuchawek.

 

Słuchawki nauszne otwarte

Słuchawki otwarte zapewniają dobrą wentylację ucha. Świetnie nadają się w lecie, gdy na dworze jest upał a chcemy posucha muzyki w lepszej jakości, niż mogą zagwarantować słuchawki douszne. Ze względu na swoją konstrukcje są przeznaczone tylko do pomieszczeń cichych, gdyż niemal w ogóle nie wyciszają dźwięku z otoczenia. Ich największą wadą jest to, że wraz z nami muzyki słuchają wszyscy w wokoło.

 

Słuchawki nauszne półotwarte

Są one kompromisem wobec słuchawek otwartych i zamkniętych. Są cenione przede wszystkim za bardzo dobrą jakość dźwięku i optymalne wyciszenie otoczenia. Można w nich słuchać muzyki na mieście bez obaw, że każde przejeżdżające auto będzie nam ją zagłuszać. Również osoby postronne nie usłyszą nic pod warunkiem, że nie będziemy słuchać utworów w maksymalnej głośności. Ich zaletą jest to, że zapewniają dobrą wentylację uszu, jednak przy dłuższym użytkowaniu mogą one zacząć się pocić.

 

Słuchawki nauszne zamkniete

Słuchawki nauszne zamknięte sa przeznaczone dla osób oczekujących najlepszej jakości. Słuchawki niemal w ogóle nie zapewniają wentylacji uszu, jednak rekompensuje to idealne wyciszenie otoczenia. Słuchając muzyki w tych słuchawkach można poczuć się jak w innym świecie, gruz odcinają niemal całkowicie od świata zewnętrznego.

Konstrukcja pozwala na usłyszenie każdego drobnego szczegółu, dlatego bardzo chętnie są kupowane przez zawodowych muzyków.

 

Słuchawsłuchawki bluetoothki bluetooth

Ostatni trend na pozbywanie się gniazd jack w telefonach spowodował pewne obawy co do przyszłości słuchawek. Jedynym rozwiązaniem będzie kupno bardzo drogich przejściówek lub słuchawek bluetooth. Ich zaletą bez wątpienia jest mobilność. Wystarczy założyć słuchawki na uszy i nie martwić się o plączący się kabel. Niestety, jak każde urządzenie mobilne trzeba pamiętać o naładowaniu ich baterii, która zazwyczaj starczy na ok. 8 godzin słuchania muzyki. Tak więc całodniowe wędrówki z muzyką nie wchodzą w grę. Brak kabla zwiększa jednocześnie ich ciężar, który jest dużo większy niż zwykłych słuchawek ze względu na wbudowaną baterię. Również jakość muzyki, aby była porównywalna do tych z kabla, trzeba wydać na nie dużo więcej.

 

Słuchawki radiowe

Zazwyczaj kupuje się je do domu, aby móc oglądać telewizje nie przeszkadzając współlokatorom. Ładnie się prezentują, jednak nie nadają się o słuchania cichych melodii. Słuchawki radiowe mają to do siebie, że jeżeli dźwięk przycichnie, np. podczas sceny w filmie, w słuchawkach usłyszymy nieprzyjemnie buczenie. Dlatego lepiej zdecydować się na słuchawki bluetooth w podobnej cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *