Odzież rowerowa uniwersalna czy na każdą porę roku?

Amatorzy jazdy na rowerze twierdzą, że poruszanie się jednośladem zawsze jest przyjemne, ale cześć radości może odebrać niewygodne ubranie. Potrzebna jest odzież, która nie będzie krępować ruchów. Musimy kupić wygodne spodenki i koszulkę oraz elementy, które poprawią komfort jazdy na rowerze. Czy trzeba mieć odzież na każdą porę roku czy może są ubrania uniwersalne?

Jak się ubrać na rower?

Spodnie i koszulka rowerowe powinny być opięte, ale nie mogą uwierać kolarza. Warto wybrać ubrania wykonane z nowoczesnych, oddychających materiałów, które dobrze chronią przed wiatrem. Wybierzmy dopasowane, obcisłe spodenki, która dobrze się rozciągają i dopasowują do sylwetki. W zależności od pory roku, można wybrać spodenki do kolana, za kolano i z długimi nogawkami. Profesjonalne spodenki do jazdy na rowerze będą mieć specjalną, antybakteryjną wkładkę, którą rowerzyści potoczenie nazywają pieluchą. Znacznie poprawia ona komfort jazdy, gdyż nie ma szwów, nie uwiera i nie obciera skóry. Koszulka do jazdy na rowerze powinna być wykonana z materiału, który szybko schnie i odprowadza wilgoć na zewnątrz. Sprawdzi się mieszanka włóka poliestrowego i poliamidowego. Obcisła koszulka ma suwak, dzięki czemu jeszcze lepiej przylega do ciała i nie łopocze na wietrze. Zwróćmy uwagę na to, że tył koszulki rowerowej jest przedłużony, co chroni plecy wystawione na działanie wiatru. Wybierzmy koszulkę z dwiema lub trzema, zapinanymi na zamek, kieszonkami, do których włożymy choćby dokumenty czy kluczyki do samochodu. Nie zapomnijmy także o kasku, który ochroni głowę, gdy się przewrócimy.

Kurtka rowerowa
Kurtka rowerowa. Źródło : http://sklep.sportprofit.pl/pl/c/Odziez-rowerowa/393.

Odzież na chłodne dni

Na krótką przejażdżkę po parku wystarczy bawełniana koszulka, ale jeśli planujemy częstą i dłuższą jazdę, wybierzmy profesjonalną odzież. Ubranie bawełniane ma bowiem sporo wad, gdyż nie odprowadza potu, jest przewiewne i może się zniszczyć, choćby odbarwić pod wpływem wyższej temperatury lub potu. Wybierzmy ubrania wykonane ze specjalnych materiałów, które dobrze ochronią przed zimnem, wiatrem, deszczem i śniegiem. Polecane są tkaniny typu Gore lub DuPont, które odprowadzają pot z powierzchni ciała i transportują go na zewnątrz. Dobierzmy odzież odpowiednią do pogody. Nie musimy mieć kilkunastu koszulek, gdyż najlepiej ubrać się na tak zwaną cebulkę, czyli na cienką koszulkę zakładamy bluzę i kurtkę. Bluzka noszona latem sprawdzi się jako odzież spodnia, gdy nadejdą jesienne chłody.

Tajniki rowerowego ubrania

Ze względu na spełniane funkcje, wyodrębniamy trzy warstwy ubrania, czyli zewnętrzną, środkową i wewnętrzną. Ta pierwsze ochroni nas przed wpływem negatywnych czynników atmosferycznych, środkowa to izolacja cieplna, a wewnętrzna, czyli bielizna, dobrze przylega do ciała. Warstwa zewnętrzna to kurtka z tkaniny oddychającej, na przykład Gore-Tex lub Sympatex, która zapewni izolację cieplną i chroni przed deszczem i śniegiem. Pod kurtkę załóżmy bluzę z tkaniny oddychającej. Kupmy także długie spodnie, które możemy założyć na krótkie, gdy zrobi się naprawdę zimno.

Jeśli chcemy, by jazda na rowerze była komfortowa, wybierzmy odzież dobrej jakości, która posłuży przez wiele lat. Cienka koszulka latem wystąpi solo, a zimą spełni rolę bielizny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *