Jakie akcesoria na motocykl warto mieć?

Rowery elektryczne wciąż nie mogą się przebić do świadomości przeciętnego rowerzysty w Polsce, stąd – w przeciwieństwie do krajów zagranicznych – stosunkowo niewielu Polaków na nich jeździ. Dlaczego tak jest? Czy zniechęca nas cena? A może – i ku temu skłania się większość specjalistów – tak naprawdę nie wiemy, dlaczego po rowery te sięgnąć?

Czym jest rower elektryczny?

Na pierwszy rzut oka rower elektryczny trudno odróżnić od roweru miejskiego – rama, siodełko, pedały – wszystko jest takie same. Różnica tkwi w tym, że modele elektryczne mają dwa źródła zasilania – nie tylko ludzkie mięśnie, ale także silnik o mocy do 250 W lub od 250 W (druga kategoria wymaga rejestracji w urzędzie). W zależności więc od potrzeby, możemy poruszać się na nich jak na rowerach tradycyjnych lub włączyć silnik pozwalający na zachowanie stałego tempa. Silnik zasilany jest przez akumulator, który można ładować z poziomu gniazdka lub – coraz częściej – z poziomu USB. Jedno ładowanie może wystarczyć nawet do 100 km.

Niepotrzebna nowoczesność czy niezbędna wygoda?

Do najważniejszych zalet rowerów elektrycznych należy:

 • Duża oszczędność, dzięki której mogą one stanowić o wiele tańszą alternatywę dla samochodów;
 • Możliwość łatwego ominięcia korków (znów w przeciwieństwie do samochodów);
 • Możliwość pokonywania trudniejszych tras wysiłkiem dostosowanym do naszych możliwości;
 • Przystosowanie do osób w każdym wieku (nawet najstarszych) i o każdym poziomie kondycji;
 • Ekologiczne działanie (brak spalin i innych zanieczyszczeń);
 • Cichość pracy silnika;
 • Możliwość wyleczenia schorzeń kardiologicznych i innych (stąd rowery elektryczne stosuje się często w różnych ośrodkach rehabilitacyjnych itp.).

Jeśli chodzi natomiast o wady, dobry rower elektryczny:rower elektryczny

 • Sporo kosztuje (ceny wahają się od 2000-3000 złotych do nawet kilkudziesięciu tys. złotych);
 • Jest cięższy od zwykłego roweru o (co najmniej) 10 kg;
 • Uzależnia swoje możliwości od stopnia naładowania akumulatora, a o tym nieraz można zapomnieć;
 • Posiada akumulator, który – wraz z regularną eksploatacją roweru – jest coraz mniej wydajny, przez co raz na jakiś czas należy go wymienić.

Czy więc rowery tego typu są niepotrzebną nowoczesnością czy niezbędną wygodą? Patrząc na powyższe zalety i wady, należy stwierdzić, że zdecydowanie bardziej są one wygodą, zwłaszcza gdy potraktujemy je jako alternatywę dla samochodów, a nie np. dla rowerów górskich. Z drugiej strony – jeżeli nie musimy dojeżdżać do pracy, a rower służy nam wyłącznie do sporadycznych wycieczek – nie ma sensu czynić tak drogiej inwestycji. Wszystko zależy więc od prywatnych potrzeb.

Co na początek?

Aby przekonać się, czy jest to rozwiązanie dla nas, warto udać się do wypożyczalni rowerowej. W Warszawie rower elektryczny wypożyczymy już za 100 zł / dzień, dzięki czemu – po takim całodniowym jeżdżeniu – będziemy w stanie się określić.

Podsumowując więc, rowery elektryczne nie cieszą się w Polsce popularnością być może dlatego, że ich zalety rozpatruje się nie na tle samochodów, ale na tle innych rowerów. A wtedy rzeczywiście wysoka cena może odstraszyć.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *