Jakich owoców unikać przy odchudzaniu?

Zazwyczaj bardzo lubimy owoce i chętnie włączmy je do swojego jadłospisu, gdyż są cennym źródłem witamin i mikroelementów. Musimy być jednak ostrożni, gdyż nadmierne spożywanie owoców może prowadzić do otyłości. Zanim sięgniemy po jabłka, banany czy pomarańcze, sprawdźmy, co i w jakich ilościach można jeść.

Z czego składają się owoce?

Owoce zawierają dużą ilość cukrów ‒ fruktozę i glukozę, ale mimo to nie powinno się ich traktować na równi z niezdrowymi słodyczami. Zawierają bowiem bardzo mało białka oraz tłuszczów. Są także bogate w wodę (ponad 90%) oraz błonnik, który jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Owoce są także źródłem składników niezbędnych w ludzkim organizmie: makroelementów (mangan, fluor, jod, miedź, cynk, brom), składników mineralnych (wapń, magnez, potas, żelazo, fosfor), a także witamin (C, P, A, K oraz witamin z grupy B). Mają więc dużo prozdrowotnych kalorii, więc nie wolno z nich rezygnować tylko dlatego, że mają sporo kalorii. Wystarczy tylko wybierać te, które są mnie kaloryczne.

Czym jest indeks glikemiczny w owocach?

Zastanawiając się nad tym, które owoce zjadać, warto sprawdzić, jaki mają indeks glikemiczny (IG), czyli szybkość podwyższania się cukru we krwi. Im liczba IG jest niższa, tym czas rozkładania się wolniejszy, a ilość kalorii odkładanych do tkanki tłuszczowej mniejsza. Zjadajmy owoce, których IG wynosi mniej niż 40, czyli m.in. czarne i czerwone porzeczki, czereśnie, agrest, wiśnie, maliny, jeżyny, truskawki, jagody, grejpfruty, morele, gruszki, pomarańcze, brzoskwinie, śliwki oraz jabłka. Unikać powinno się dojrzałych bananów, arbuzów, melonów, ananasów, winogron, kiwi, mango oraz borówek amerykańskich.

Kiedy i jak jeść owoce?

Zalecana dzienna dawka owoców to 2-4 porcje. Za jedną porcję uznaje się średniej wielkości owoc lub szklankę mniejszych owoców, np. borówek czy jagód. Osoby odchudzające się powinny zjadać maksymalnie dwie porcje owoców dziennie. Dietetycy polecają jedzenie owoców przed południem, np. na pierwsze lub drugie śniadanie. W ten sposób pobudzimy organizm do działania, a podwyższony poziom glukozy odżywi mózg, co uczyni naszą pracę wydajniejszą. Jeśli chcemy zgubić zbędne kilogramy, nie sięgajmy po owoce miedzy posiłkami, gdyż po jego zjedzeniu poziom glukozy gwałtownie wzrasta, ale zaraz potem spada. W związku z tym, szybko znowu stajemy się głodni i sięgamy po kolejną przekąskę. Nie jedzmy owoców wieczorem, gdyż podczas snu cukier metabolizowany jest od razu do tkanki tłuszczowej.

Owoce to cenne źródło witamin, minerałów, wody i błonnika pokarmowego. Zawierają także cukry proste, będące źródłem energii, kwasy organiczne oraz substancje antyutleniające. Chcąc uniknąć nadmiernej liczby kalorii w diecie, wybierajmy te, które mają niski indeks glikemiczny i zjadajmy je na drugie śniadanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *