Jaki pasztet jest najlepszy?

Kiedyś gospodynie domowe same przygotowywały wędliny i pasztety, robiąc je z najlepszego mięsa. Obecnie mamy mało czasu, więc kupujemy gotowe produkty. Półki sklepowe uginają się od pasztetów. Czy warto go kupować? Z jakiego mięsa jest zrobiony? I jak wybrać najlepszy?

Jakie mięso warto jeść?

Dietetycy dzielą mięso na białe i czerwone, a kryterium podziału jest zawartość i rodzaj tłuszczu. Za mięso białe uznaje się kurczaka i indyka bez skóry, cielęcinę, królika i strusia. Do mięs czerwonych należą: wieprzowina, wołowina, baranina, konina, kaczka i gęś. Mięso białe zawiera mniej tłuszczu, ale więcej korzystnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych nienasyconych, które chronią organizm przed zmianami miażdżycowymi. Mięsa białe są też mniej kaloryczne od czerwonych. Dobrej jakości mięso jest źródłem pełnowartościowego białka. Ponadto, zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, czyli takie, których organizm nie potrafi sam wytworzyć, a które są potrzebne do budowy tkanek. Mięso zawiera mało wapnia, ale dużo fosforu i cynku oraz miedź, magnez, siarkę. Kupując pasztet, zwróćmy uwagę na to, by był robiony z kurczaka, podrobów i z dodatkiem warzyw.

Czy prawdziwy pasztet zawiera dużo mięsa?

W sklepach kupimy pasztet drobiowy, wieprzowy, z dziczyzny, sojowy, z pieczarkami, pomidorami, czosnkiem i z papryką. Pasztety kupujemy chętnie ze względu na ich wyjątkowy smak. Poza tym, tego typu wyroby idealnie pasują do kanapek i sałatek. Jaki pasztet wybrać? Idealny pasztet to potrawa przygotowana z jednolitej masy surowego, gotowanego lub pieczonego mięsa (np. drobiu, dziczyzny, podrobów, ryb), a także z warzyw, grzybów, soi czy sera. Do pasztetu dodaje się m.in. jajka i bułkę tartą, a całość doprawia się solą pieprzem, gałką muszkatołową, solą czy cukrem.

Ile mięsa mają pasztety kupowane w sklepie?

Sprzedawane w sklepach pasztety mają zdecydowanie inny skład. Tanie pasztety nie są przygotowywane z czystego mięsa, a z mieszaniny tkanek zwierzęcych (mięśniowa, łączna, kostna i chrzęstna), uzyskanej po zmiażdżeniu i roztarciu uzyskanych ze zwierząt tkanek. W pochodzącym ze sklepu pasztecie możemy znaleźć wątrobę, skórki wieprzowe lub drobiowe, wypełniacz w postaci kaszy manny lub bułki tartej, izolat białka sojowego, sól, konserwanty, wzmacniacze smaku i zapachu, przyprawy. Nie jest to więc najzdrowsze pożywienie. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest więc samodzielne przygotowanie pasztetu. Jeśli decydujemy się na gotowy produkt, wybierajmy raczej ten na wagę niż sprzedawany w zamkniętych opakowaniach. Zwróćmy uwagę na jego zapach i kolor, dokładnie przeanalizujmy skład. Dobry pasztet musi mieć w składzie czyste mięso, a co za tym idzie, na pewno nie będzie tani.
Dobrej jakości pasztet jest zdrowy i smaczny. Przygotujmy go samodzielnie, a jeśli wolimy gotowe wyroby, wybierzmy ten przygotowywany z czystego mięsa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *