Jak wybrać dobrą wędlinę?

Polacy chętnie jedzą mięso i wędliny. Dużą popularnością cieszy się także kiełbasa. Kochamy tradycyjne smaki naszej kuchni, a takie nie istnieją bez wędzonej szynki czy polędwicy. Na śniadanie najczęściej zjadamy kanapki z wędliną. W sklepach spożywczych znajdziemy wiele ich rodzajów. Które warto jeść? Jak wybrać dobrą kiełbasę?

Która kiełbasa jest dobra? Czy warto jeść wędliny z wieprzowiny?

Najpopularniejszym w naszym kraju mięsem jest wieprzowina, która zawiera wysokojakościowe białko. Chętnie kupowana jest kiełbasa zrobiona z tego rodzaju mięsa, co jest dobrym wyborem, gdyż wieprzowina zawiera białko doskonałej jakości, w którym jest dużo aminokwasów egzogennych (lizyna, aminokwasy siarkowe, tryptofan), których nasz organizm nie jest wstanie wytworzyć. Wskaźnik jakości odżywczej (INQ) wieprzowiny dla białek wynosi ponad 1 co oznacza, że energii i białka jest w nim dokładnie tyle, ile potrzebuje ludzki organizm. Wieprzowina jest także cennym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K. W dobrej jakości szynce wieprzowej znajdziemy witaminy z grupy B. Szczególnie dużo jest witaminy B1 (tiaminy), która współuczestniczy w prawidłowym funkcjonowaniu układu. W wieprzowinie jest także witamina B12, która występuje tylko w mięsie, a jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego i pokarmowego. Kupując kiełbasę czy wędlinę wieprzową, wybierajmy tylko tę z dużą zawartością mięsa i jak najmniejszą ilością dodatków. Takie wytwory mięsne są droższe, ale to przecież inwestycja w nasze zdrowie.

Wartości odżywcze wędlin drobiowych. Czy można jeść taką kiełbasę?

Jedną z najzdrowszych wędlin jest szynka z piersi z kurcząt. Warto kupić taką kiełbasę i wędlinę, gdyż zawierają chude białko będące źródłem koenzymu Q10, który wspiera przemianę komórek skóry. W mięsie z kurczaka jest dużo białka, jest lekkostrawne i dostarcza mało tłuszczu, dlatego powszechnie poleca się je w żywieniu. Dobrej jakości szynkę czy kiełbasę z piersi z kurczaka można podawać małym dzieciom. Tego typu wędliny zawierają mało tłuszczu, więc mają mało kalorii, co jest ważne dla osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy. Mięso z kurczaka dostarcza witamin z grupy B, szczególnie B3 (niacyny) i B6 (pirydoksyny). Witamina B3 jest bardzo ważna dla organizmu, gdyż kontroluje procesy energetyczne w organizmie. Witamina B6 bierze udział w tworzeniu wielu enzymów i hormonów oraz odpowiada za transport tlenu w organizmie. W szynce z piersi z kurczaka jest także cynk, selen, magnez i fosfor.

Smaczne wędliny są ważnym składnikami kanapek. Wybierzmy dobrej jakości kiełbasę, szynkę czy polędwicę, a śniadanie będzie nie tylko pyszne, ale i zdrowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *