Badania wariografem – poznaj 5 sytuacji, w których się go używa

Wariograf to urządzenie, które często pojawia się w filmach sensacyjnych i kryminalnych. Jednak jest to urządzenie realne i to całkiem wiarygodne. Badania wariografem mają na celu sprawdzenie, czy dana osoba mówi prawdę. Jak to możliwe i w jakich sytuacjach sprawdza się wykonywanie takich badań?

Wariograf – jak działa to niezwykłe urządzenie?

Wariografy to urządzenia sprawdzające prawdomówność. Najczęściej stosowane są one do sprawdzenia zeznań stron oraz świadków w rozprawach sądowych. Instytucje oferujące badania wariografem znajdują się w całej Polsce, choć nie jest to bardzo popularne rozwiązanie. Pytanie jak to możliwe, że elektroniczne urządzenie jest w stanie sprawdzić, czy przesłuchiwana osoba kłamie? Działanie takiego sprzętu polega na badaniu reakcji fizjologicznych człowieka po zadaniu pytania – chodzi tutaj o reakcje takie jak zmiany ciśnienia, czy częstotliwości oddechu. Jeżeli osoba, której wykonuje się badanie wariografem  mówi nieprawdę, najczęściej zwiększa się poziom stresu i widać to w reakcjach. Jednak sam wariograf nie wystarczy – potrzebny jest również specjalista, który będzie potrafił dobrze odczytać wynik.

Czy badania wariografem są pewne?

Badania wariografem mogą być mylące. W końcu każdy organizm jest inny, a do tego dochodzą różnego rodzaju dolegliwości, które mogą wpływać na wyniki. Dlatego szczególnie ważne jest, aby osoba odczytująca wyniki miała odpowiednie kompetencje. Trzeba brać pod uwagę różne czynniki, by określić czy odchyły w wynikach są spowodowane nieprawdziwą odpowiedzią. To, jak wpłyną wyniki badania wariografem na rozstrzygnięcie sprawy sądowej decydują biegli.

Sytuacje, w których stosuje się badania wariografem

Wariograf stosuje się w różnego rodzaju sprawach. Od tych bardzo poważnych, po nieco mniej istotne. Do najpopularniejszych sytuacji, w których można zastosować badania wariografem to:

  • powiązanie osoby z przestępstwem – dzięki wariografowi można potwierdzić lub zaprzeczyć informacjom o udziale w przestępstwach
  • sprawdzenie prawdomówności świadka w sprawie
  • sprawdzenie prawdomówności oraz kwalifikacji w procesie kwalifikacji do pracy
  • sprawdzenie wierności partnera/partnerki
  • sprawdzenie pracowników pod kątem szpiegostwa, wykradania danych

Badania wariografem mogą być pomocne w wielu sprawach. Coraz częściej stosowane są już nie tylko w sprawach sądowych, ale również w miejscach pracy. Pracodawcy mają dzięki temu możliwość sprawdzenia prawdomówności pracowników, a także kandydatów do pracy. Podczas procesu rekrutacji można sprawdzić, czy osoba podaje prawdziwe kwalifikacje. Oczywiście badania wariografem trzeba traktować z przymrużeniem oka – wiarygodność  zależna jest od różnych czynników. Najlepiej aby wyniki sprawdzane były przez wykwalifikowanych pracowników, którzy wiedza jak odczytywać wyniki by jak najbardziej zmniejszyć ryzyko błędów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *