Alergik w domu – jak mu pomóc

 

Urządzenie domu, w którym mieszka alergik, nie jest łatwe. Musimy bowiem z rozwagą wybrać materiały wykończeniowe, meble i dodatki. Nie muszą one być ekologiczne, a po prostu wykonane tak, by łatwo było je czyścić, usuwając z nich kurz i brud. Przestrzeganie podstawowych zasad higieny i unikanie zagrożeń na pewno ułatwi życie.

Czym jest alergia?

Alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na czynniki zewnętrzne, która objawia się uporczywym katarem, problemami z oddychaniem, egzemami skórnymi i związanym z tym złym samopoczuciem. Alergia zazwyczaj ma charaktery przewlekły, więc musimy alergikowi stworzyć dogodne warunki do życia, by stan jego zdrowia się nie pogarszał. Urządźmy mieszkanie tak, by było środowiskiem wygodnym i bezpiecznym.

Ściany i podłogi w domu alergika

Ściany w domu alergika powinny być pokryte gładkimi tynkami, bez żadnych zdobień czy zagłębień, na których mógłby gromadzić się kurz. Wybierzmy ekologiczne farby, które posiadają certyfikat Błękitnego Anioła albo rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Tego typu farby nie zawierają substancji uczulających. Bezwzględnie zrezygnujmy z tapet, gdyż przyciągają kurz i stanowią dobre środowisko dla pleśni. Podłogi w domu, w którym mieszka alergik, powinny być łatwe w pielęgnacji. Dobrym wyborem będą podłogi drewniane, pokryte wodorozcieńczalnym lakierem, a nie naturalnymi woskami i olejami, które mogą wywoływać alergie. Możne także założyć dobrej jakość panele podłogowe. Przyjazne dla alergików są naturalne podłogi o właściwościach antystatycznych, wykonane z korka lub linoleum. W miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia, sprawdzą się podłogi z kamienia i terakoty. Zrezygnujmy z dywanów i wykładzin, które są siedliskiem kurzu. Zastąpić je mogą bawełniane dywaniki lub chodniki, które można prać w pralce.

Jakie meble wybrać?

Sfere di polvere

W mieszkaniu alergika powinny się znaleźć meble drewniane lub gładkie meble laminowane, do produkcji których nie użyto szkodliwych chemikaliów. Zrezygnujmy z otwartych regałów i półek na rzecz przeszklonych witryn, co ochroni gromadzone w nich przedmioty przed kurzem. Wybierzmy kanapy i fotele z wymiennymi pokrowcami, które można prać w pralce. Łóżko powinno się składać z drewnianej lub metalowej ramy i hipoalergicznego materaca. Na materac połóżmy matę ochronną i pościel z syntetycznym, hipoalergicznym wypełnieniem i bawełnianymi powłoczkami.

A co z dekoracjami?

Nie musimy całkowicie rezygnować z dekoracji, ale ograniczmy ich ilość, gdyż to właśnie na nich gromadzi się kurz. W oknach mogą wisieć firany i zasłony, ale musimy często je prać. Książki i figurki trzymajmy w szafach czy przeszklonych regałach, by nie osadzał się na nich kurz. Jeśli chcemy mieć w domu rośliny, wybierzmy te o dużych liściach, które łatwo odkurzyć.

Życie alergika nie jest łatwe, gdyż często musi zmagać z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Zadbajmy więc o to, by dom nie stanowił dodatkowego zagrożenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *